Spalone sprzęgło – oto, co musisz wiedzieć!

Nieprawidłowe korzystanie ze sprzęgła może doprowadzić do jego uszkodzenia. Intensywna eksploatacja przyczynia się do nadmiernego przegrzewania jego komponentów, co miewa przykre skutki. Omawiamy, co warto wiedzieć – czym jest spalone sprzęgło, kiedy powstaje, jak je rozpoznać oraz jak mu zaradzić!

Spalone sprzęgło – czym jest?

Spalone sprzęgło to potoczne określenie stosowane w odniesieniu do nadmiernie zużytych okładzin ciernych tarczy sprzęgła, które przez zbyt dużą emisję ciepła stopiły się lub zostały spalone.

Wciśnięcie pedału sprzęgła (np. podczas zmiany biegów) odłącza napęd od kół samochodu, ponieważ odsuwa tarczę sprzęgła od koła zamachowego. Po jego zwolnieniu tarcza wraca na miejsce, przy czym wytwarza się sporo ciepła. Kiedy do tego zjawiska dochodzi zbyt często, regularnie trwa za długo lub następuje wyjątkowo gwałtownie, okładziny cierne tarczy sprzęgła zaczynają się topić.

Do spalenia sprzęgła dochodzi więc wtedy, gdy układ napędowy jest nadmiernie obciążony. Jego najczęstszymi przyczynami są:

  • jazda na tzw. półsprzęgle (pedał sprzęgła jest zbyt długo załączony przy ruszaniu samochodu lub zmianie biegów);
  • gwałtowne ruszanie (z piskiem opon);
  • jazda w trudnym terenie (np. górzystym, błotnistym);
  • bardzo duże obciążenie (np. holowanie samochodu).

Jednorazowe spalenie sprzęgła nie zawsze musi wiązać się z koniecznością wizyty u mechanika, ale znacznie skraca żywotność całego układu. W niektórych przypadkach może jednak od razu dojść do awarii – jeśli sprzęgło zostanie zniszczone, pojawią się kłopoty ze zmianą biegów albo auto po prostu nie ruszy.

Jakie są objawy spalonego sprzęgła?

Objawy spalonego sprzęgła są dość charakterystyczne. Najbardziej typowym symptomem jest intensywny swąd, wyczuwalny już w kabinie auta. Do tego dochodzi słyszalny szum i nadmierny opór lub „wyższe branie” podczas wciskania pedału sprzęgła, a także szarpanie w czasie ruszania lub brak reakcji na dodawanie gazu. W skrajnych przypadkach można zauważyć dym wydobywający się ze skrzyni biegów. Jeśli sprzęgło całkowicie się „spaliło”, nie ma możliwości zmiany biegów. Przez to nie da się też ruszyć z miejsca.

Jak naprawić spalone sprzęgło?

Kiedy zauważy się pierwsze objawy spalonego sprzęgła, należy udać się do mechanika. Zwykle konieczna jest wymiana tarczy na nową. Niestety może jednak się okazać, że uszkodzenia są poważniejsze – zniszczeniu mógł ulec docisk czy nawet koło zamachowe. W najgorszym przypadku trzeba zainwestować w nowe elementy czy wymienić cały układ na nowy. Taka naprawa jest z reguły bardzo kosztowna, dlatego rozsądniej jest reagować zawczasu.

Chcesz poszerzać swoją wiedzę na temat działania samochodu oraz jego eksploatacji i pielęgnacji? Na Aparts.pl znajdziesz regularnie aktualizowany, ciekawy blog motoryzacyjny z profesjonalnymi poradnikami. W sklepie dostępne jest z kolei wszystko to, czego potrzebują kierowcy. Można w nim dostać niezbędne akcesoria, narzędzia i części, w tym też sprzęgła. Sprawdź ofertę sklepu oraz artykuły na blogu!