Czy warto iść na prawo? Ile można zarobić jako radca prawny lub adwokat?

Niegdyś wśród najbardziej przyszłościowych kierunków studiów wymieniało się m.in. medycynę i prawo. Jak wygląda aktualna sytuacja: czy warto studiować prawo? Opisujemy, co można po nim robić i jakie są zarobki radców prawnych oraz adwokatów. Jak można rozwijać się zawodowo po prawie?

Czy warto iść na prawo?

Prawo uznawane jest za jeden z najbardziej wymagających kierunków studiów. Część osób otwarcie przyznaje, że decyduje się na nie ze względu na późniejsze zarobki m.in. radcy prawnego. Temat wynagrodzeń porusza się na forach np. https://www.gowork.pl/forum/wynagrodzenia-pracownikow/ile-zarabia-radca-prawny. I choć nie należą one do niskich, należy rozważyć, czy warto iść na prawo.

Wybierając ten kierunek, musisz przede wszystkim mieć świadomość, że studia prawnicze to dopiero początek nauki. Przyszły prawnik powinien mieć tytuł zawodowy magistra, który można uzyskać po ukończeniu 5-letniego kształcenia na jednej z uczelni. Choć pracy po prawie nie brakuje, do wykonywania wielu zawodów potrzebne jest coś więcej niż studia – np. kilkuletnia aplikacja zakończona egzaminem.

Biorąc pod uwagę fakt, że absolwent prawa chcący pracować w branży uczy się przez całe życie, są to studia tylko dla ambitnych i nastawionych na rozwój. Musisz mieć na uwadze, że konkurencja z roku na rok jest coraz większa – w tej pracy poradzą sobie tylko najlepsi. Świetnie odnajdziesz się podczas studiów prawniczych i w późniejszej pracy w branży, jeżeli jesteś gotowy na stały rozwój, podnoszenie swoich kwalifikacji oraz ciężką pracę.

Praca po prawie: perspektywy

Jaką ścieżkę kariery możesz obrać po studiach prawniczych? Jest ich co najmniej kilka. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, czy warto studiować prawo, a argumentem przemawiającym za edukacją w tym kierunku są dla Ciebie późniejsze perspektywy, z pewnością docenisz możliwości pracy po prawie. Kim możesz być i czego poza ukończeniem 5-letnich studiów prawniczych będziesz potrzebować? Do wyboru masz m.in. bycie:

  • Radcą prawnym – po 3-letniej aplikacji radcowskiej, zdanym egzaminie i wpisie na listę radców prawnych.
  • Adwokatem – po 3-letniej aplikacji adwokackiej oraz zdaniu egzaminu i uzyskaniu wpisu na listę adwokatów.
  • Sędzią – po ukończeniu 3-letniej aplikacji sędziowskiej i zdaniu egzaminu.
  • Prokuratorem – po ukończeniu 3-letniej aplikacji sędziowskiej i zdaniu egzaminu.
  • Notariuszem – gdy odbędziesz 3-letnią aplikację notarialną, uzyskasz pozytywny wynik z egzaminu i zostaniesz wpisany na listę notariuszy.
  • Komornikiem – po 2-letniej aplikacji komorniczej i zdaniu egzaminu.

Prawo jest wprawdzie kierunkiem wymagającym, jednak perspektywy po jego ukończeniu są szerokie.

Zarobki radcy prawnego

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile zarabia radca prawny? Forum jest idealnym miejscem, żeby poznać realia pracy w tym zawodzie. W następnej kolejności warto porównać opinie internautów z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Według danych opublikowanych w serwisie Wynagrodzenia.pl mediana zarobków radcy prawnego wynosi 8670 zł brutto. Oznacza to, że połowa przedstawicieli tej profesji otrzymuje pensje w wysokości od 6430 zł brutto do 12230 zł brutto. 25% najmniej zarabiających dostaje poniżej 6430 zł brutto miesięcznie, zaś 25% najlepiej wynagradzanych – ponad 12230 zł brutto miesięcznie.

Należy pamiętać, że wskazane zarobki radcy prawnego to pensje pracowników etatowych, tymczasem część absolwentów prawa decyduje się na założenie własnej kancelarii.

Ile zarabia adwokat?

Według informacji podawanych przez serwis Wynagrodzenia.pl przeciętna pensja adwokata to 7140 zł brutto. 25% najgorzej opłacanych adwokatów zarabia poniżej 5280 zł brutto, z kolei 25% najwyższych wynagrodzeń to pensje wyższe niż 10420 zł brutto miesięcznie.

Pamiętaj, że dane dotyczą osób zatrudnionych na etat, zaś wielu adwokatów to osoby samozatrudnione.

Wiesz już, że jeżeli jesteś gotowy na ciągły rozwój i rywalizację z konkurencją, możesz śmiało myśleć o pójściu na prawo. Studia prawnicze i późniejsza praca, choć wymagające, z pewnością dadzą Ci dużo satysfakcji.