Koniec szkoły średniej

Koniec szkoły średniej to najdłuższe wakacje w życiu, ale nie o tym będzie ten tekst – skoncentrujemy się na pytaniu, co dalej? Jednym z rozwiązań są oczywiście studia. Studia nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy, ale możemy mówić o ułatwieniu. Jeżeli można ułatwić sobie życie, to czy jest coś, nad czym trzeba się zastanowić? Rzecz jasna ważny jest też kierunek, ale wybór kierunku zostawimy – kluczowe są zainteresowania.

Co mnie czeka?

Zastanawiasz się nad tym, co można powiedzieć o studiach? Jeżeli pojawiają się jakieś obawy, jest to zrozumiałe. Obawa przed czymś nowym (czy też bliżej nieznanym) to nic zaskakującego.

Z drugiej strony warto zadać sobie pytanie, o co chodzi? Można powiedzieć, że wszystko sprowadza się do tego samego, co w szkole średniej – chodzi o przyswojenie potrzebnej wiedzy. Rzecz jasna zasady są inne (o czym zapewne wiesz), ale jakie to ma znaczenie? Weźmy za przykład brak kartkówek i sprawdzianów – kartkówki i sprawdziany zastępowane są kolokwiami i egzaminami końcowymi. Dobrze także zatrzymać się przy wykładach – czy samodzielne notowanie najważniejszych informacji to szczególnie duży problem? Ważne jest też choćby to, że są zajęcia, na których obecność nie jest obowiązkowa. Brzmi to kusząco, ale jest to też swego rodzaju test, który sprowadza się do jednego pytania – po co idzie się na studia? Nie można też zapomnieć o kolokwiach i egzaminach końcowych – lepiej być niż nie być.

Łączenie studiów z pracą?

Warto również dodać, że mowa o okresie, podczas którego możemy mówić o łączeniu studiów z pracą. Takie zadanie może wydawać się bardzo trudne, ale można sobie poradzić. Rzecz jasna tyczy się to studiów dziennych i zaocznych – wszystko sprowadza się do znalezienia czegoś elastycznego.