Książki dla malucha – kiedy zacząć czytać dziecku?

Czytanie książek to dobry pomysł już od najmłodszych lat. Dzięki nim nie tylko zbudujemy silną więź z naszym dzieckiem, ale także ułatwimy mu rozwój na wielu różnych poziomach. Dlaczego warto czytać dzieciom? Jakie książki wybierać, jakie korzyści one ze sobą niosą oraz jak zacząć przygodę z czytaniem?

1. Czytanie dziecku – największe zalety

2. Kiedy zacząć czytać dziecku?

3. Jakie książki warto czytać dziecku?

4. Jak zacząć czytać dziecku bajki?

Czytanie dziecku – największe zalety

Istnieje wiele powodów, dla których warto czytać dzieciom. Poznawanie nowych historii wspomaga rozwój mózgu, pobudza wyobraźnię i pozwala naszemu maluchowi na szybsze poznawanie słów, co przydaje się później w nauce czytania. Wspólne czytanie tworzy między rodzicami a potomstwem mocniejsze więzi, a także sprzyja trenowaniu koncentracji – dzieci, których rodzice czytają im książki mogą skupić swoją uwagę na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Z odpowiednio dobranymi pozycjami możemy też wspomagać kształtowanie charakteru i światopoglądu naszej pociechy, a także uczyć ją różnych wartości poprzez zabawę.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Faktem jest, że możemy zacząć czytać dziecku książki jeszcze przed jego narodzinami. Takie działanie pozwoli nam stworzyć z nim więź i zapewnimy poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jest ono w stanie słyszeć dźwięki otoczenia już od 4. miesiąca ciąży. Po narodzinach również warto to robić – z czasem książki dla dzieci, które będziemy wybierać, ulegną pewnym zmianom, tak aby odpowiadały potrzebom naszego malucha. Im wcześniej zaczniemy codzienne czytanie, tym lepiej dla rozwoju dziecka. W ten sposób rozwiniemy jego ciekawość świata, a także poprzez zabawę nauczymy wielu przydatnych rzeczy.

Jakie książki warto czytać dziecku?

To, jakie książki będziemy czytać swojemu dziecku zależy od jego wieku i potrzeb. Do najciekawszych opcji zaliczamy zdecydowanie:

  • nasze ulubione tytuły z dzieciństwa: warto wybierać je jeszcze przed narodzinami. Dzięki nim nasza pociecha będzie mogła codziennie słuchać naszego głosu;
  • książki kontrastowe: składają się z niewielkich ilości tekstu oraz wyrazistych, lecz prostych ilustracji w ograniczonej palecie barw. Nadają się dla dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy;
  • książeczki dźwiękonaśladowcze: dedykowane maluchom powyżej 6 miesiąca życia. Pozwalają rozwijać zdolność mowy poprzez zabawę i naśladowanie dźwięków;
  • książki z niespodziankami: niecodzienne, zaskakujące, z przestrzennymi ilustracjami – takie tytuły będą idealne dla starszych niemowlaków, które zwykle cechuje bardzo duża ciekawość świata. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na stronie: https://lalabu.pl/kategoria/madre-ksiazki-dla-dzieci/pierwsze-ksiazeczki-dla-dzieci/.

Gdy nasze dziecko podrośnie, zawsze warto zadbać o to, by w jego najbliższym otoczeniu były książki. Nawet, jeżeli samo jeszcze nie będzie w stanie ich przeczytać, z pewnością zwróci uwagę na obrazki oraz będzie chciało słuchać naszego głosu. Częsty kontakt z książkami ułatwi naukę czytania, a później także pisania, w dodatku w najprzyjemniejszy możliwy sposób – poprzez zabawę.

Jak zacząć czytać dziecku bajki?

Głośne czytanie książek nie wymaga od nas żadnych specjalnych przygotowań. Z czasem sami nauczymy się nadawać słowom odpowiednią intonację – wystarczy zacząć, a praktyka przyjdzie z czasem. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ korzyści z czytania dotykają nie tylko naszego dziecka, ale również naszej relacji z nim. Czytając warto jest zachować spokojne tempo, co pozwoli na lepsze zrozumienie nas przez malucha.