Poznaj moją historię: Zaczęło się od czytania książek, skończyło na ogólnopolskiej akcji edukacyjnej

Od najmłodszych lat czytanie książek było dla mnie prawdziwą pasją. Wchłaniałem świat literatury, rozwijając swoją wyobraźnię i tworząc nieograniczoną rzeczywistość. Kiedy pojawił się pomysł na przeprowadzenie akcji „Cała Polska czyta na głos”, zrozumiałem, że to idealna okazja do połączenia nauczycieli i uczniów, którzy tak jak ja, pragną dzielić się radością płynącą z głośnego czytania.

Kiedy przystępowałem do organizacji pierwszej edycji tej akcji, celowo zbiegłem jej termin z obchodami Światowego Dnia Głośnego Czytania, który przypada na każdą pierwszą środę lutego. Pierwsze wydarzenie przyciągnęło 37 szkół z całej Polski, jednak już druga edycja zjednoczyła ponad 50 placówek z naszego kraju oraz Irlandii. W ramach obu edycji, wszyscy uczestnicy – dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, uczniowie, a nawet zaproszeni pisarze – przygotowali łącznie ponad 600 nagrań audio i wideo, które razem trwały niemal 300 godzin. Dzięki wykorzystaniu darmowej platformy Flip, uczestnicy mogli nagrywać fragmenty swoich ulubionych tekstów w najróżniejszych językach, co pozwoliło na dzielenie się miłością do literatury i budowanie społeczności ludzi czytających.

Kierując dwiema edycjami akcji „Cała Polska czyta na głos”, zdobyłam cenne doświadczenie, które pozwoliło mi sformułować dziesięć rad dla tych, którzy chcieliby zorganizować podobny projekt edukacyjny. Po pierwsze, zastanów się nad celem swojej akcji i tym, co chcesz osiągnąć. Drugim krokiem powinno być wybranie tematu akcji, który będzie Ci bliski. Znajdź sprzymierzeńców, którzy pomogą Ci w realizacji Twojego projektu i wybierz odpowiednie narzędzia do jego przeprowadzenia. Przygotuj także niezbędne materiały, takie jak formularz zgłoszeniowy czy instrukcje obsługi wykorzystywanych narzędzi cyfrowych. Poinformuj potencjalnych uczestników o swojej akcji i utrzymuj z nimi stały kontakt. Na koniec, doceniaj swój własny wysiłek i pamiętaj, że to Ty jesteś pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

Z mojego doświadczenia wynika, że najtrudniejszym krokiem jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu działań. Kiedy już to zrobisz, przekonasz się, jak wielką satysfakcję daje organizowanie ogólnopolskiej akcji edukacyjnej.