Szkoła bez dzwonków

W jednej ze skierniewickich szkół zdecydowano się na zlikwidowanie dzwonków. Takie działanie może zaskakiwać, ale wygląda na to, że podjęto naprawdę dobrą decyzję.

Znaczenie dzwonka

Można odnieść wrażenie, że dzwonek jest dla wielu osób czymś obowiązkowym. Jest to zrozumiałe, ale okazuje się, że szkoły nie muszą korzystać z dzwonków. Istotne jest też to, że nie chodzi tylko o brak czegoś, co znają wszyscy.

Możemy przeczytać, że uczniowie rzadziej się spóźniają i mniej stresują. Oczywiście nie można tego zweryfikować – pozostaje wierzyć na słowo. Ponadto nasuwa się pytanie, co będzie dalej? Kto wie, może kolejne szkoły zdecydują się na zrezygnowanie z dzwonków? Jeżeli coś się sprawdza, warto z tego korzystać. Choć z drugiej strony mogą pojawiać się wątpliwości – zlikwidowanie dzwonków nie wszystkim przypadło do gustu.

Wypada jeszcze podkreślić, że rezygnacja z dzwonków miała miejsce w Zespole Szkół numer 3. Mowa o tym, ponieważ dyrektor szkoły uznała, że szkoła średnia ma przygotować do dorosłego życia. Dokładnie mówiąc, miała na myśli to, że w pracy nie ma dzwonków. Być może brzmi to banalnie, ale to nie jest najważniejsze – najważniejsze jest podążanie we właściwym kierunku. Należy również dodać, że wpływ na decyzję miała specyfika nauki zdalnejpodczas nauki zdalnej uczniowie nie robią niczego na sygnał.

Funkcjonowanie szkoły jest bardzo ważne, ale nie możemy zapomnieć o tym, że na koniec wszystko sprowadza się do uczniów. Zresztą dzwonek jest tego świetnym przykładem – uczniowie muszą być odpowiedzialni.