Dlaczego systematyczna nauka sprawia sporo trudności?

Jak się uczyć, aby mieć szansę na sukcesy? Można przypuszczać, że jest to pytanie, w przypadku którego pojawiają się różne opinie. Niemniej jednak zdaje się, że jedno jest pewne – zwrócenie uwagi na systematyczność.

Niewykorzystana szansa

Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że systematyczna nauka to szansa na sukces. O gwarancji sukcesu nie można mówić, gdyż każda osoba jest inna. Jedna osoba uczy się krótko i dostanie dobrą ocenę, a inna osoba będzie uczyć się długo i dostanie nie najlepszy stopień (niektórym nauka przychodzi łatwiej). Ktoś może powiedzieć, że to niesprawiedliwe i oczywiście trudno z tym polemizować, ale nie koncentrujmy się teraz na sprawiedliwości.

Można odnieść wrażenie, że systematyczna nauka to coś, co wielu uczniów nie interesuje. W każdym razie systematyczne nauczanie wydaje się czymś rzadkim. Część osób może mówić, że uczniowie zazwyczaj są nieodpowiedzialni, ale takie stawianie sprawy jest niewłaściwe. Nauka nie wzbudza zainteresowania wielu osób, ale warto też zadać sobie pytanie, czy łatwo uzyskać systematyczność? Każda osoba ma prawo do własnego zdania, ale wszyscy powinni zgodzić się, z tym że są problemy.

Co zniechęca do systematyczności?

Zresztą najlepiej będzie, jeśli spróbujemy odnieść się do potencjalnych kłopotów – świetnym przykładem jest choćby brak wyraźnych rezultatów. Z jednej strony wiemy, że wyraźne rezultaty nie są od razu możliwe, a z drugiej lepiej czujemy się, gdy efekty są szybciej widoczne. Pozostawianie nauki nie jest rzecz jasna żadnym wyjściem, ale szybko mamy do czynienia z weryfikacją. Systematyczność to też postawienie na pewien nawyk, a wdrażanie nawyków może wymagać czasu. Nie można też wykluczyć, że często twierdzimy, iż musi chcieć się nam uczyć. Takie podejście jest zrozumiałe, ale wypracowanie nawyku nie ma związku z upodobaniami.

Pewnie można jeszcze coś dodać – w końcu jesteśmy różni.