Dziecko w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Internet to wynalazek, który w wielu sferach życia ułatwia ludziom funkcjonowanie. Współcześnie jednak jego powszechność może okazać się niemałym zagrożeniem, szczególnie dla najmłodszych użytkowników. Co więc powinni zrobić rodzice, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech? Czy istnieje dobry sposób na kontrolowanie zachowań dziecka w sieci?

Dzieci już od najmłodszych lat uczone są obsługi komputera i innych urządzeń. Zapracowani rodzice wspomagają się smartfonami i tabletami, które umożliwiają pociechom oglądanie ulubionych kreskówek. Już w szkole podstawowej obowiązkowe są zajęcia komputerowe, na których nauczyciele pokazują uczniom, jak bezpiecznie korzystać z internetu i jego zasobów. Jednak co się dzieje, kiedy dziecka nikt nie nadzoruje? Istnieje wiele stron internetowych, które nie są odpowiednie dla najmłodszych. Szerzą one agresję i zachęcają swoich użytkowników do niewłaściwych zachowań. W związku z tym każdy rodzic powinien zastanowić się nad tym, jakie są najlepsze sposoby na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w sieci.

Jasno i konkretnie ustalone zasady kluczem do sukcesu

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko unikało pewnych zachowań, powinniśmy mu to komunikować. Warto wspólnie ustalić listę zasad, których będziemy starać się przestrzegać. Nie warto bagatelizować niebezpieczeństw wynikających z korzystania z internetu, należy o nich na bieżąco informować o nich dziecko. Zakazując pociechom podawania swoich danych osobowych, takich jak nazwisko, musimy wytłumaczyć mu dlaczego. Świadome dziecko, które zna konsekwencje swoich czynów, będzie wiedziało, kiedy zrezygnować z rozmowy z innym internautą lub opuścić stronę internetową. Wśród reguł powinien się także znaleźć czas, który dzieci mogą spędzać w sieci. Nawet jeśli naruszą ustalone normy, nie można drastycznie separować ich od internetu. Jest to ogromna część życia naszych pociech, która pozwala na komunikację z przyjaciółmi, a często nawet odrabianie prac domowych. Zamiast drastycznych kar, warto jeszcze raz porozmawiać z dzieckiem o tym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w Internecie.

Czy szczera rozmowa ma znaczenie?

Różnice pokoleniowe to coś, co od wielu lat dzieli rodziców i dzieci. Mimo to warto znaleźć ze swoją pociechą wspólny język. Jeśli rodzina będzie sobie wzajemnie ufać, będzie też rozmawiać o swoich problemach i rozterkach, których powodem mogą być nowo zawarte internetowe znajomości. Dzięki temu, jeżeli dziecko padnie ofiarą cyberprzemocy lub zacznie otrzymywać podejrzane wiadomości, nie będzie krępowało się o tym poinformować swoich opiekunów, którzy niezwłocznie powinni się tym zająć. Niektóre treści można zgłaszać bezpośrednio do serwisu i jego administratorów, którzy zajmą się ich usunięciem. Zdarza się jednak, że sprawę trzeba zgłosić bezpośrednio na policję.

Jak nauczyć dziecko selekcjonować informacje znalezione w sieci?

Mimo że internet to doskonałe źródło wiedzy, które odpowie na praktycznie każde nurtujące nas pytanie, często publikowane są w nim treści nieprawdziwe. Tyczy się to nie tylko artykułów, ale też zdjęć, które mogą okazać się zwykłymi przeróbkami. Dziecku nie będzie łatwo odróżnić, którym treściom można zaufać, a które lepiej omijać, dlatego należy mu wszystko dokładnie wytłumaczyć. Zwrócić uwagę na to, aby wchodził na strony internetowe zweryfikowane przez jednego z rodziców. Bardzo ważne jest, aby w razie wątpliwości, pociecha zawsze je z kimś skonsultowała. Jeśli nie ma możliwości rozmowy z dorosłym lub zwyczajnie się krępuje, może sprawdzić, czy znalezione informacje pokrywają się z tymi umieszczonymi w encyklopedii lub w innym, zaufanym źródle.

Monitorowanie poczynań dziecka

W bezpiecznym korzystaniu z internetu niezwykle ważną rolę odgrywa rodzic. To jego zadaniem jest nauczenie dziecka związanych z tym tematem podstaw. Świetnym pomysłem jest wspólne rozpoczęcie przygody z internetem, co pozwoli dorosłemu w pełni kontrolować zachowania dziecka. Będzie to też świetna okazja na przekazanie pociechom wzorców godnych naśladowania- zapoznajmy je z bezpiecznymi witrynami, na których mogą w zabawny sposób pogłębiać swoją wiedzę, np. za pomocą gier edukacyjnych. Kiedy uznamy, że dziecko może już samodzielnie korzystać z internetu, obserwujmy jego poczynania. Należy zwrócić uwagę na wszystkie dostępne w domu urządzenia mobilne, które są w zasięgu najmłodszych. Jeśli zauważymy podejrzane zachowania, możemy sprawdzić, co dziecko robi w swoim wolnym czasie. W wielu przypadkach świetnym rozwiązaniem okazuje się blokowanie niektórych stron. Dzięki temu dziecko nie odwiedzi zabronionych witryn, a rodzic będzie mógł spać spokojnie. Nie można jednak zapominać o komunikacji, ponieważ to ona pozwoli nam na bezkonfliktowe rozwiązywanie problemów, nawet tych związanych z działalnością w sieci.