Jak skutecznie powtórzyć materiał w wakacje? 

Wakacje to z jednej strony czas na odpoczynek, z drugiej może być okresem, który zostanie wykorzystany do nadgonienia materiału. Jest to szczególnie ważne w przypadku trudnych przedmiotów, takich jak matematyka czy chemia oraz niezwykle istotny dla języków obcych. Jeśli nie mamy możliwości wyjechać do innego kraju, spotkać się ze znajomymi obcokrajowcami, to warto te dwa miesiące wolnego czasu przeznaczyć na naukę słówek w obcym języku, stworzenie fiszek, czy poznanie czasów. Przedmioty ścisłe i języki obce to dwa rodzaje przedmiotów, które należy cały czas używać i powtarzać, aby nie zostały zapomniane. Mówi się, że powtarzanie jest fundamentem skutecznej nauki. Jednak należy wiedzieć, jak efektywnie powtarzać materiał, aby mieć czas wolny dla siebie, nie spędzając każdej chwili nad książkami. Poniżej przedstawimy 3 techniki, dzięki którym nauka stanie się krótsza i przyjemniejsza, a materiał zostanie zapamiętany na długo. Stosując te trzy zasady, idąc we wrześniu na lekcję, już teraz możecie być pewni, że będziecie do nich w 100% przygotowani! 

Częstsze powtórki, a krótszy czas nauki

W wakacje czasu wolnego jest bardzo dużo. Wtedy też jest idealny czas na szybkie, krótkie i regularne powtórki. Nie zabierają dużo czasu, wystarczy poświęcić na nie tylko 30 minut dziennie, a efekty będą zdumiewające. Zazwyczaj nauka w ciągu roku wygląda inaczej – dzień przed sprawdzianem rozpoczyna się czytanie podręcznika. Następnie po godzinie lub rano materiał zostaje na szybko powtarzany. Jest to niestety zgubne, większość rzeczy zostanie po dwóch dniach zapomniana. Zgodnie z tą zasadą, nauka ma wyglądać inaczej. Pierwszy dzień to czas na zapamiętanie wybranego materiału, a każdy kolejny na jego utrwalenie. Badania wykazały, że dopiero powtórki informacji sprawiają, że wiedza przywoływana jest do poprzedniego poziomu. Ważny jest też czas wykonywania powtórek. Jeśli pamięta się coś dosyć dobrze, to nie ma sensu tego utrwalać. Okazuje się, że dłuższe przerwy między powtórkami są efektywniejsze niż krótsze. W tej metodzie chodzi o to, aby nie powtarzać cały czas tego samego, tylko aby uczyć się innych rzeczy często i regularnie dostosowując interwał powtórek do konkretnego fragmentu wiedzy. 

Sposób powtórek jest równie ważny!

Nie tylko powtórki w czasie wakacji są ważne, ale też to, jak je wykonujemy. Wakacje to czas sprzyjający rozrywkom i znajomym. Znacznie więcej czasu spędza się wtedy ze swoją rodziną. Jeśli powtarzamy materiał, warto robić to efektywnie, aby nie był to czas zmarnowany. Po skończonych powtórkach języka angielskiego, matematyki czy biologii, warto zdobytą wiedzę przetestować w praktyce. Nie musi być to wykonywanie eksperymentów chemicznych w kuchni, a zwykła rozmowa z rodzeństwem na ten temat. Snucie opowieści na tematy, o których się przed chwilą czytało, jest niezwykle efektywne. Powtarzając w grupie, po skończonej sesji można zrobić zaimprowizowany quiz lub test dla wszystkich. Indywidualnie nauczone słówka lub wiadomości, po 60 minutach można zacząć sobie przypominać, wypisując wszystko na kartce. Pobudza to mózg do działania i utrwala przyswojoną wiedzę. 

Mapa myśli – dobry sposób na zapamiętanie

Powtarzanie materiału, a następnie jego przypominanie jest bardzo ważne. W ramach stymulacji mózgu można rysować mapy mózgu. Są to połączone informacje, które kojarzą nam się z przyswojoną wiedzą. Każde słówko, pojęcie może być otoczone kolorową ramką o dowolnym kształcie, a do danych definicji powinny prowadzić strzałki. Im więcej ścieżek, strzałek, tym więcej skojarzeń z danym słowem, co bezpośrednio wpływa na jego utrwalenia. Tworzenie mapy myśli może być świetną rozrywką, szczególnie dla wzrokowców. Do takich notatek bardzo łatwo wrócić już podczas roku szkolnego lub potem w czasie przygotowywania się do egzaminów. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. 

Powyżej wymieniono trzy techniki zapamiętywania. Łącząc je razem, przygotowują Was do nadchodzącego roku szkolnego. Nie zajmują wiele czasu, zaledwie godzinę dziennie, a efekty będą rewelacyjne. Wakacje to czas odpoczynku i efektywnej nauki. Warto go wykorzystać!