Ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy: 800 plus dla dzieci, ale z powiązaniem do obowiązku szkolnego

Specjaliści sugerują, że połączenie przyznawania świadczenia wychowawczego 800 plus dla Ukraińców z wymogiem uczęszczania do szkoły to właściwe rozwiązanie. Takie postanowienie jest zawarte w projekcie zmian ustawy dotyczącej wsparcia dla obywateli Ukrainy.

Owczarek, analityk w Instytucie Spraw Publicznych, uważa, że propozycja wprowadzenia obowiązku szkolnego dla ukraińskich dzieci korzystających z 800 plus jest korzystna. „To sposób na uporządkowanie pewnej sytuacji, z którą się borykamy” – stwierdził.

Owczarek podkreśla, że każde dziecko w wieku szkolnym ma obowiązek uczęszczać do szkoły i istnieją odpowiednie organy odpowiedzialne za egzekwowanie tego obowiązku. Zasugerował również, że nałożenie tego wymogu na ukraińskie dzieci wydaje się być naturalne i może pomóc uniknąć wielu problemów.

Według Owczarka, ukraińscy rodzice mogą mieć różne motywacje wynikające z niepewnej sytuacji, w której znajdują się ich rodziny. „Nie jest pewne, jak długo potrwa konflikt i to może powodować wątpliwości u rodziców, czy powinni wysyłać swoje dzieci do polskich szkół, czy nie przystąpić do systemu edukacji online oferowanego przez Ukrainę” – wyjaśnił.

Podkreślił, że istotne jest, aby dzieci nie były pozostawione same sobie. „Jeśli nadal będą w takim stanie i nie będą uczestniczyć w systemie edukacji, może to mieć negatywne konsekwencje dla ich rozwoju, edukacji, a także prowadzić do negatywnych skutków społecznych zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie” – ocenił Owczarek.

Owczarek dodaje, że sprawa ta stanowi problem dla polityki publicznej, edukacji i polityki społecznej. „Może również prowadzić do konfliktów, które mogą wpływać na zachowania wyborcze Polaków i potencjalnie zaostrzać nastroje antyukraińskie” – mówił. Aby zapobiec takiej negatywnej sytuacji, Owczarek sugeruje, że nałożenie obowiązku szkolnego na ukraińskie dzieci, których rodzice otrzymują 800 plus, jest akceptowalnym rozwiązaniem.